• הספריה הציבורית
על מנת להיערך בהתאם להתעניינות הגוברת והולכת, ראינו צורך, להקים ספריה ציבורית אשר תכיל בתוכה עותק מכל השייך למורשת יהדות ספרד. בין אם זה ספר שהודפס אי פעם, או כתב יד שנמצא בליוורפול אית בפטרסבורג. הערכה היא, שיש כ - 60,000 ספרים, וכ- 20,000 כתבי יד - הכלולים בקטגוריות הנ"ל.

הטכניקות הרבות, שקיימות היום בענף הדפוס והצילום, מאפשרות להשיג במחיר סביר, כל ספר - אף את יקרי המציאות. כידוע, ישנם ספרים בספריה הלאומית - שלא מאפשרים לגעת בהם - אך ניתנת האפשרות לקבלם בצילום איכותי - דבר שלא היה שייך לפני עשר שנים.
כמו כן, התקשורת המתקדמת והאינטרנט, אשר באמצעותם ניתן לקבל מידע אודות כל הספריות בעולם, ולהזמין מיקרופילמים של ספר או כתב יד זה או אחר - המתאים והמשתייך אלינו.
וכך, בזמן סביר, יהיה שייך לקבל את כל המידע הנחוץ, אודות ספרות חכמי הספרדים - ולהקים אוסף יחיד במינו בעולם, במקום המיוחד בעולם: ירושלים.
ספריה זו תהיה מיוחדת במינה, היות שמטרתה להוציא לאור את כל הספרים העתיקים שברשותה.

•מוסיקה ופיוט
חכמי הספרדים כתבו אלפי פיוטים ושירים כאבותיהם בספרד. ליקוטם, והקלטתם מחדש - תשרת ציבור רחב מאד החוזר למורשתו.

•מאגר מידע
מאגר מידע היחיד מסוגו בעולם, אשר יכלול סיווגים לחיפוש נושאים מגוונים, שיעזרו לחוקרים להגיע למבוקשם בקלות. הגישה תהיה נוחה וידידותית, היות שמדובר בצילומים ולא בספרים אוריגינליים. המעוניין יוכל אף להשאילם לביתו, הספרייה תחזיק 3 עותקים מכל ספר.
כל המיקרופילמים יהיו מודפסים וכרוכים - להקל על המעיין.

•הרצאות וכינוסים
יוזמנו טובי המרצים, לפתח נושאים הקשורים למטרותינו. כמו כן, תינתן ההזדמנות לתלמידים להציע את פרי עבודתם. כינוסים יתקיימו בנושאים כמו: תרומתה של קהילה זו או אחרת וכד'.

•מפעל ההפצה
תינתן אפשרות לרכוש ספרים דרך חנות ההפצה. אלפי ספרים יפורסמו באינטרנט ע"מ לאפשר תודעה נרחבת לספרות ולפרסומי המפעל.

•מכון מחקר
כל מחקר ביהדות מחייב ידיעה מקיפה ונרחבת בספרות התורנית על כל דורותיה. כיום, סטודנט מן השורה, מתקשה אף לקרוא מהספרות הרבנית שכתובה באותיות רש"י מזעריות, פרי הפקתם של דפוסים עוד מימי איזמיר ואמסטרדם למשל. זאת בלי לדבר על פענוח כתבי יד. תלמידי חכמים השוקדים לילות כימים, ועוסקים בנושאים אלו, ומנוסים בכתב רש"י וכו', הם החוקרים הראויים והמתאימים, לטפל בספרים מסוג זה, שאותם אנו מעוניינים להדפיס ולפרסם. וכך, יוקם צוות מוכשר של תלמידי חכמים, שיוכשרו לכללי המחקר האקדמיים, בגישה ובהצגת נתונים, ע"מ להוציא מתחת ידם ספרים ומחקרים ברמה שללא ספק תעבור ותכפיל את הרמה האקדמית הן באיכות הגבוהה, והן בעלויות המזעריות לעומתם.

•חוקרים לכל עדה
קיימים כמה מכונים וחוקרים לכל עדה, המתקשים לפרנס את עצמם ולעבוד בישוב הדעת על מנת לראות את פרי עמלם – כל אלה יוזמנו להצטרף, בכדי שכל העדות יהיו מיוצגות, ובכך להעשיר את מגוון הפרסומים.

•פענוח כתבי יד
קיים חוסר רציני במפענחי כתבי יד עתיקים. ע"כ אנו רואים לנכון להכשיר וללמד מקצוע זה לתלמידי חכמים, בהדרכת מומחים מקצועיים.

•חבר מתרגמים
העולם הספרדי-יהודי, מפוזר בכל מדינות העולם. מעלתו היא, שהוא קשור לארצו ולמורשתו. מאורגן סביב בתי כנסיות ובתי מדרשות, וכולם מתעניינים אודות עברם וכו'. השפה היא הבעיה ומהווה חוצץ בינם לידיעה. ע"כ רואים אנו חובה לעצמנו, להוציא לאור פרסומים בשפות שונות, כגון: אנגלית, צרפתית וספרדית. צוות מתרגמים יעמול לתרגם חלק מפרסומי הספרייה המתאימים.

•מפעל שורשים
יותר מכל עדה אחרת, הספרדים מגלים את עברם המפואר ומחפשים את שורשיהם. הספרייה תעמיד לכל דורש, מאגר שיספק מידע מקיף אודות: העדה, ענפים ומשפחות: רבניה, חכמיה, ספריה - ועוד פרטים חשובים. כמו כן, תרכז את שמות בני המשפחות ע"מ להקים בהמשך אילנות יוחסין.

•מוזיאון
לפני מספר שנים הועלו ארצה 2,500 פריטי תכשיטים - אוסף נדיר, פרי עבודתם של צורפים מהרי האטלס אשר במרוקו, המיוצגים כיום במוזיאון האיסלם.
נמצאים ברשות אספנים: מאות תמונות, סמלים, פריטים חשובים וכו', המחכים למקום הולם על מנת להציגם. המקום המכובד והטבעי שלהם הוא בספריה הספרדית העולמית - בירושלים.

•מכון הוצאה לאור
הספרייה הספרדית היא ספריה פעילה, כל ספר הנמצא בה מיועד להדפסה ולמחקר, ועל כן פעילותה רבה מאוד לדאוג לכל ספר שיפורסם בעולם.
במעבדה להוצאה לאור המצוידת ברשתות מחשבים, סורקים, תוכנות מתקדמות לעיבוד תמלילים - יפיקו ויכינו את הגשת ספרי המפעל לדפוס.

•חלוקת מלגות
קרן מלגות, תחלק פרסים על עבודות מחקר ויצירות ראויות של: תלמידים בתי ספר, בחורי ישיבות, סטודנטים ועוד.

•סיכום:
התוכניות הנ"ל, פועלות ומיושמות בעז"ה מידי יום ביומו. אך הקושי להמשיך ולהתפתח נובע כמובן מחוסר תנאים נאותים ותקציב.
בניית הספרייה הספרדית העולמית תיתן לנו הכרה ממלכתית הכוללת תקצוב מסודר.
הפעילות המגוונת המתנהלת במקום, יופי הבניין, וחזותו המרשימה, תהווה גורם משיכה לתיירים, ציבור מתעניין, תלמידים ועוד, אשר יקנה למקום ממד בינלאומי, וכך תהפוך הספרייה

למרכז עולמי לתפארת מורשת יהדות ספרד.